افزایش سایز قلم | کاهش سایز قلم
تاریخ تولد : ۰۲ ارديبهشت ۱۳۳۶
تاریخ وفات : ۰۸ آبان ۱۳۸۶
شاعر، نویسنده

قیصر امین‌پور نویسنده، مدرس دانشگاه و شاعر معاصر ایرانی در دوم اردیبهشت ماه سال 1336 در شهرستان شوشتر بخش گتوند (شهرستان امروزی) در استان خوزستان به دنیا آمد. وی دوره راهنمایی و متوسطه خود را در دزفول گذراند و در سال ۱۳۵۷ در رشته دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد، ولی پس از مدتی از تحصیل این رشته انصراف داد.

امین‌پور در سال ۱۳۶۳ بار دیگر اما در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه رفت و این رشته را تا مقطع دکترا گذراند و در سال ۱۳۷۶ از پایان‌نامه دکترای خود با راهنمایی دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی با عنوان «سنت و نوآوری در شعر معاصر» دفاع کرد. این پایان‌نامه در سال ۱۳۸۳ و از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد.

او در سال ۱۳۵۸، از جمله شاعرانی بود که در شکل‌گیری و استمرار فعالیت‌های واحد شعر حوزه هنری تا سال ۱۳۶۶ تأثیرگذار بود. وی طی این دوران مسئولیت صفحه شعرِ هفته‌نامه سروش را بر عهده داشت و اولین مجموعه شعر خود را در سال ۱۳۶۳ منتشر کرد. اولین مجموعه او «در کوچه آفتاب» دفتری از رباعی و دوبیتی بود و به دنبال آن «تنفس صبح» تعدادی از غزل‌ها و شعرهای سپید او را در برمی‌گرفت. امین پور هیچگاه اشعار فاقد وزن نسرود و در عین حال این نوع شعر را نیز هرگز رد نکرد.

دکتر قیصر امین‌پور، تدریس در دانشگاه را در سال ۱۳۶۷ و در دانشگاه الزهرا آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه تهران مشغول تدریس شد. وی همچنین در سال ۱۳۶۸ موفق به کسب جایزه نیما یوشیج، موسوم به مرغ آمین بلورین شد. دکتر امین‌پور در سال ۱۳۸۲ به‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزیده شد.

وی پس از تصادفی در سال ۱۳۷۸ همواره از بیماری‌های مختلف رنج می‌برد و حتی دست کم دو عمل جراحی قلب و پیوند کلیه را پشت سر گذاشته بود و در نهایت حدود ساعت ۳ بامداد سه‌شنبه ۸ آبان ۱۳۸۶ در بیمارستان دی درگذشت. پیکر این شاعر در زادگاهش گتوند و در کنار مزار شهدای گمنام این شهرستان به خاک سپرده شد. پس از مرگ وی میدان شهرداری منطقه ۲ واقع در محله سعادت آباد به نام قیصر امین پور نامگذاری شد.

1358 - 1366 - مسئول بخش شعر و ادبیات حوزه هنر و اندیشه اسلامی
1360- 1371 - دبیر شعر هفته نامه سروش
1366- استعفا از حوزه هنر و اندیشه اسلامی
1367 - سردبیر ماهنامه ادبی هنری سروش نوجوان
1367 - آغاز تدریس در دانشگاه الزهرا
1370 - آغاز تدریس در دانشگاه تهران

تنفس صبح (1363)
در کوچه آفتاب (1363)
طوفان در پرانتز (نثر ادبی - 1365)
منظومه ظهر روز دهم (شعر نوجوان - 1365)
مثل چشمه، مثل رود (1368)
بی بال پریدن (1370)
آینه های ناگهان (1372)
به قول پرستو (شعر نوجوان - 1375)
گزینه اشعار: قیصر امین پور (1378)
گلها همه آفتابگردانند (1380)
سنت و نوآوری در شعر معاصر (1383)
شعر و کودکی (1385)
دستور زبان عشق (1386)