افزایش سایز قلم | کاهش سایز قلم
تاریخ تولد : ۰۱ فروردين ۱۳۱۳
شاعر، منتقد، پژوهشگر

مظاهر مصفا استاد دانشگاه، شاعر و مصحح برجسته معاصرایران و فرزند اسماعیل مصفا ، سال ۱۳۱۱ در اراک و در خانواده‌ای با فرهنگ از اهالی تفرش به دنیا آمد و در زمانی که تنها ۴۰ روز از تولدش می‌گذشت، خانواده‌اش به قم نقل مکان کردند. پدر وی در اداره «سجل-احوال» (سازمان ثبت احوال) کار می‌کرد.

مصفا دوران تحصیلات اولیه خود را در مدرسۀ حکیم نظامی قم سپری کرد، سپس دوران متوسطه را در دارالفنون گذراند، به دانشسرای عالی رفت و به تحصیل در رشتۀ ادبیات مشغول شد. او تحصیلات خود را در رشتۀ زبان و ادبیات فارسی تا اخذ درجۀ دکتری از دانشگاه تهران ادامه داد و با تاییدیۀ بدیع‌الزمان فروزانفر به پایان‌نامۀ وی تحت عنوان «تحول قصیده در ایران» موفق به اخذ مدرک دکتری شد.

مظاهر مصفا هم‌زمان با ادامۀ تحصیل به استخدام آموزش و پرورش درآمد. وی مدتی به ریاست فرهنگ و ریاست مدرسۀ عالی قضایی قم اشتغال داشت. وی همچنین سال‌های متمادی به عنوان استاد تمام رشتۀ ادبیات در دانشگاه تهران به خدمت مشغول بود و در سال ۱۳۸۴ به دستور ریاست دانشگاه کنار گذاشته شد.

برادر بزرگ‌تر وی ابوالفضل مصفا و خواهر وی خانم مصفا (مادر فؤاد حجازی آهنگساز معروف) از استادان زبان و ادبیات فارسی هستند. او در جوانی با دکتر امیربانو کریمی (استاد ادبیات دانشگاه تهران) دختر امیری فیروزکوهی (شاعر معروف معاصر) ازدواج کرد و از وی صاحب فرزندانی شد که از آن جمله‌اند: علی مصفا (بازیگر سینما و تلویزیون و همسر لیلا حاتمی)، کیمیا مصفا (عروس دکتر سید جعفر شهیدی)، گلزار مصفا و امیر اسماعیل مصفا دارای مدرک دکتری فیزیک و استادیار فیزیک دانشگاه صنعتی شریف (تخصص در زمینۀ تئوری ریسمان).

از دیگر سوابق علمی و اجرایی وی می‌توان به دبیری دبیرستان‌های تهران، ریاست انتشارات و مدیریت مجلۀ آموزش‌وپرورش، دانشیاری دانشگاه شیراز و ریاست دبیرخانۀ مرکزی دانشگاه شیراز اشاره کرد.

مظاهر مصفا یکی از قصیده‌سرایان ایرانی بعد از ملک الشعرای بهار (محمدتقی بهار) است. وی در کشورهای افغانستان و هند و دیگر کشورهای فارسی زبان نیز دارای شهرت است. قصیده «هیچ» او یکی از شعرهای اوست که دکتر غلامحسین یوسفی در کتاب «چشمه روشن» به بررسی آن پرداخته و پروفسور صلاح الصاوی (شاعر و سخن‌سنج مصری) در کتاب «العدمیه فی شعر» آن را ترجمه، نقد و بررسی کرده‌است.

آثار:

1.      پاسداران سخن (چکامه‌سرایان) مجموعه اشعار از رودکی تا عصر حاضر است)

2.      توفان خشم (چهل چکامه)

3.      ده فریاد (مجموعه شعر)

4.      سپید نامه (مجموعه شعر)

5.      سی پاره (مجموعه شعر)

6.      سی سخن (مجموعه شعر)

7.      شبهای شیراز

8.      قند پارسی

9.      نسیم

10. تصحیح دیوان ابوتراب فرقتی کاشانی

11. تصحیح مجمع الفصحاء (در چندین جلد)

12. تصحیح دیوان نزاری قهستانی

13. تصحیح دیوان سنایی

14. تصحیح کلیات سعدی

15. تصحیح جوامع الحکایات عوفی (در چندین جلد)