افزایش سایز قلم | کاهش سایز قلم
تاریخ تولد : ۲۱ آذر ۱۳۱۴
شاعر، مترجم، نویسنده، منتقد، پژوهشگر، روزنامه‌نگار

رضا براهنی، نویسنده، شاعر و منتقد ادبی در ۲۱ آذر ۱۳۱۴ خورشیدی در تبریز به دنیا آمد. خانواده‌اش زندگی فقیرانه‌ای داشتند و وی در ضمن آموزش‌های دبستانی و دبیرستانی به ناگزیر کار می‌کرد. در ۲۲ سالگی از دانشگاه تبریز لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی را اخذ کرد، سپس به ترکیه رفت و پس از دریافت درجه دکتری در رشته خود به ایران بازگشت و در دانشگاه به تدریس مشغول شد.

وی همچنین تا زمان حضور در ایران چند دوره کارگاه نقد، شعر و قصه نویسی برگزار کرد که از مشهورترین شاگردان او در آن کارگاه‌ها می‌توان به شیوا ارسطویی، هوشیار انصاری فر، شمس آقاجانی، روزبه حسینی، عباس حبیبی بدرآبادی، مهسا محبعلی، سید علیرضا میرعلینقی، فرخنده حاجی زاده، ناهید توسلی، ایرنا محی‌الدین‌بناب، رویا تفتی، رزا جمالی، احمد نادعلی، رضا شمسی، علی ربیعی وزیری، پیمان سلطانی و... اشاره کرد که باعث شکل‌گیری یک جریان در دهه هفتاد شمسی شدند.

در سال ۱۳۵۱ خورشیدی به آمریکا رفت و شروع به تدریس کرد. در سال ۱۳۵۳ خورشیدی، بار دیگر به آمریکا رفت در سال ۱۳۵۶ جایزه بهترین روزنامه نگار حقوق انسانی را گرفت. وی همچنین جایزه ادبی یلدا (۱۳۸۴) برای یک عمر فعالیت فرهنگی در زمینه نقد ادبی دریافت کرد.

شعر:

رمان:

نقد ادبی:

·         طلا در مس

·         قصه‌نویسی

·         کیمیا و خاک

·         تاریخ مذکر

·         در انقلاب ایران

·         خطاب به پروانه‌ها یا چرا من دیگر شاعر نیمایی نیستم

·         گزارش به نسل بی سن فردا