افزایش سایز قلم | کاهش سایز قلم

درس های سه شنبه- فایل صوتی- با صدای ساعد باقری

ساعد باقری عضو هیئت مدیره انجمن شاعران ایران به تازگی یادداشتی با عنوان "درس های سه شنبه" نگاشته است که بخشی از آن به ماجرای برگزاری دعای کمیل در محل انجمن شاعران و برانگیختن بعضی عکس العمل ها اختصاص یافته. این بخش از یادداشت را در پی می خوانیم:

برگزاری دعای کمیل در انجمن شاعران _ چرا؟

ساعد باقری:

در پی اعلام برنامه برگزاری دعای کمیل در محل انجمن جماعتی سخت به خشم آمده اند که "باید به حال ادبیاتی گریست که مدعیانش به روضه خوانی و دعای کمیل خواندن روی آورده اند".

با کسانی که اساسا با هرگونه جلوۀ "اهل قبله" بودن آدمها مشکل دارند، واقعا سخنی نداریم و چه بگوییم خب؟ آنها نه آنکه ما را از تظاهر و ریاکاری بر حذر دارند، بلکه توبه نامه محضری ما را از مسلمانی می طلبند و به تعبیر قرآن کریم تا چنینیم، هرگز از ما راضی نخواهد شد. نفس خواجۀ اهل راز حافظ شیراز گرم که به دلداری نور به دلمان می تاباند که:

به کام و آرزوی دل، چو دارم خلوتی حاصل

چه باک از خبث بدگویان میان انجمن دارم

اما حرف آخر با عزیزانی است که فقط تعجب کرده اند و شاید حق دارند و احتمالا دربارۀ چرائی این امر – برگزاری دعای کمیل در انجمن شاعران- به تحلیل هایی هم رسیده اند.

دوستان گرامی! واقعیت آن است که حال و احوال همۀ ما بد است. مراسم شب یلدای خانوادگی که در انجمن برگزار کردیم به عنوان یک آیین ملی، و اکنون برگزاری دعای کمیل و راز و نیاز با فرمانروای مطلق آسمان و زمین به عنوان یک آیین دینی فقط برای آن است که شاید اندکی حالمان بهتر شود. بگذار نترسیم از تهمت ساده دلی و خوش باوری و راست و حسینی بگوییم که در این وضع و احوال که به قول اخوان "سرما سخت سوزان است" با جمعی یکدل و همدرد، تفألی به دیوان خواجه زدیم و گفت: ما شبی دست برآریم و دعایی بکنیم. اندکی در این معنی فکر و تأمل کردیم. در ذهن یکی از دوستان برقی زد: این پنجشنبه شب مقارن است با شبهای پایانی ماه صفر و مناسبت های خاصّ دینی. برنامه دعاخوانی جمعی بگذاریم برای آخر شب و بعد از حلقۀ مهر.این فکر با استقبال جمعی روبرو شد.

معتقدیم که آنکه لذّت توحید و عزّت سجده را چشیده است، آزادگی حاصل از آن را نیز به درستی با خود حمل می کند: سرِ سرفراز از مسلمانی را پیش تو یگانه خم می کنم و پیش دیگری هرگز. نزد تو فرمانروای مطلق هستی سر عجز و انکسار بر خاک می سایم تا تن ندهم به بندگی غیر تو. دلی که مفهوم غایی همان سطرهای آغازین دعای کمیل در آن متمکّن شده باشد، دریافته است که همۀ گردن کشان و سلطه طلبان پیش پادشاهی و عظمت ذات اقدس الهی خوارند و فرمانروائی جاوید تنها از آن اوست: و بسلطانک الّذی علا کلّ شی ء ، و بوجهک الباقی بعدفناء کلّ شیء... یا اول الاوّلین و یا آخر الآخرین . دعای کمیل زبان دل کسانی است که دستشان در شداید روزگار خالی است ، پس ، از بی سرمایگی سرمایه می سازند و به آستان ملیک مقتدر سر فرو می نهند که: اللهمّ عَظُمَ سلطانک وزبان به شکایت می گشایند که : اللهم عَظُمَ بلائی،و افرط بی سوء حالی.

Get the Flash Player to see this player.

دانلود

qweqw

qweqweqweqw
دانلود