افزایش سایز قلم | کاهش سایز قلم
:   پنج‌شنبه
:  
:   ۱۸:۰۰
:   انجمن شاعران ایران

عنوان جلسه: حلقه مهر

موضوع جلسه: کارگاه شعرخوانی و نقد

زمان برگزاری: پنج­شنبه­ ها، ساعت 18 الی 21 شب

استاد جلسه: ساعد باقری

دبیر جلسه: جواد زهتاب


جلسات منظم شعر­خوانی و نقد شعر که غالباً با محوریت یک شاعر و ادیب برجسته به ­عنوان استاد جلسه برگزار می­شود، از دیر­باز سنت شاعران این مرز و بوم بوده است. در این جلسات که معمولاً به ­صورت هفتگی یا ماهیانه برگزار می­شود، شاعران آخرین سروده ­های خود را برای شاعران حاضر می­خوانند، نقد و نظر­ها و هم­ نفسی و طبع آزمایی شاعران با­ هم یکی از کلیدی­ ترین عوامل شکل­ گیری شیوه شعر یک شاعر و تعالی شعر او به ­شمار می­آید. اداره این­گونه جلسات غالباً علاوه بر شاعری، نیازمند شناخت ابعاد مختلف شعر و روش­ها و قواعد پرورشی و انسانی است.

«حلقه مهر» عنوان یک سلسله جلسات هفتگی شعر­خوانی و نقد شعر است که از سال 1383، با محوریت و حضور استاد ساعد باقری، شامگاه هر پنج­شنبه در انجمن شاعران ایران برگزار می­شود. اکنون، پس ­از گذشت بیش از 10سال از آغاز حلقه مهر، نام و نشان این جلسه برای بیشتر شاعران جدی معاصر شناخته­شده است و بسیاری از شاعران صاحب­ نظر امروز را می­توان به­ عنوان عضو ادوار مختلف آن به­ شمار آورد. جایگاه استاد ساعد باقری و اخلاق، سلوک و دانش ادبی ایشان، رویکرد تخصصی و جدی در نقد شعر، حضور شاعران برجسته و صاحب ذوق، برنامه­ ریزی دقیق برای جلسات و... شاید امروز «حلقه مهر» را به اصلی­ ترین و اثر­گذار­ترین انجمن ادبی پایتخت و یا حتی سراسر کشور تبدیل کرده است. یکی از مشخصه­ های اصلی «حلقه مهر» که به ­نوعی وجه تمایز این جلسه با بسیاری از جلسات مشابه نیز به­ حساب می­آید، حضور جدی و پررنگ اندیشه­ های متفاوت و جریان­های مختلف شعر امروز ایران در جلسات «حلقه مهر» است که این رویداد نیز به­میزان زیادی حاصل وسعت ­نظر استاد جلسه و اشراف ایشان به ­گونه ­های مختلف شعری می­باشد.

از شاعران صاحب­ نام معاصر که تا به­ حال حضور جدی در جلسات حلقه­ مهر داشته­ اند می­توان به زنده­ یاد منوچهر آتشی، زنده­ یاد قیصر امین­ پور، زنده­ یاد م.آزاد، زنده­ یاد عمران صلاحی، سهیل محمودی، اسماعیل امینی، افشین علا، رضا صفریان، حسن فرازمند، اکبر آزاد، محمد­رضا عبدالملکیان، غزل تاجبخش، سینا بهمنش و... اشاره کرد. هم­چنین از شاعران جوان و صاحب ذوق امروز که در دوره های مختلف با این جلسه همراه بوده­ اند می­توان به فاطمه سالاروند، فاضل نظری، گروس عبدالملکیان، راضیه بهرامی، مریم جعفری­ آذرمانی،امیرعباس سربی، صابر موسوی، جواد زهتاب، سید محسن خاتمی، علی کریمان، محمدرضا طاهری، حسین جنتی، مهدی مظاهری، امیرحسین نیکزاد، راهله معماریان، سجاد سامانی و... اشاره کرد.

امروزه «حلقه مهر» به­واقع تبدیل به حلقه ­ای از دوستان همدل و همراه شده­ است که هر هفته با مهر و دوستی گرد­هم می­ آیند، شاعرانی که از نسل­های مختلف و جریان­های متعدد ادبی، حوالی غروب هر پنج­شنبه برای شنیدن شعر­های تازه و تلاش برای تعالی شعر خویش به حلقه مهر انجمن شاعران ایران می­ آیند. در سلسله­ جلسات حلقه مهر علاوه بر شعر­خوانی و نقد، برنامه­ های دیگر نیزی از­جمله معرفی کتاب­های شعر و شاعران معاصر، قرائت صفحاتی از قرآن و خلاصه تفسیر آن (به­ صورت منظم و هفتگی)، دعوت از میهمانان شاخص، برگزاری برنامه­ های بزرگداشت و نکوداشت در مناسبت­های مربوطه و ... اجرا می­شود.


» نظرات
- ۰۸ شهريور ۱۳۹۶ ۰۷:۲۶
ورود برای عموم آزاد و رایگان هست؟
- ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ ۱۸:۳۸
همچنان بر گزار میشود؟ ورودی به چه صورت است