افزایش سایز قلم | کاهش سایز قلم
:   دوشنبه
:  
:   ۱۸:۰۰
:   انجمن شاعران ایران

عنوان جلسه: کانون شعر و موسیقی تهران

موضوع جلسه: کارگاه شعرخوانی، اجرای موسیقی، خوشنویسی و با رویکرد تخصصی و تحلیلی برای پیوند رشته­ های هنری.

زمان برگزاری: دوشنبه­ ها، ساعت 18 الی 21

استاد جلسه: سهیل محمودی

دبیر جلسه: محسن وطنی ، حمید حق ­پرست


شعر، موسیقی و خوشنویسی همواره پیوندی ناگسستنی با­هم داشته­ اند و غالباً سبک و اندیشه هنرمندان یکی از این حوزه­ ها و آثار ایشان در دوره­ های مختلف، ارتباطی عمیق با آثار خلق­ شده دو حوزه دیگر در همان دوره داشته است. علی­رغم پیوند این سه رشته هنری با­ هم و تأثیر­گذاری آنها بر روی هم معمولاً در نشست­ها، همایش­ها و پژوهش­های هنری تنها به بررسی یکی از این رشته­ ها پرداخته می­شود و نگاه مشترک با در نظر داشتن پیوند­ها و اثرگذاری­ها مغفول می­ماند. متأسفانه بخش عمده­ای از هنرمندان جوان امروز نیز شناخت کافی از سایر رشته­ های هنری به­ غیر از زمینه فعالیت خویش ندارند که همین مسئله موجب افت کیفی آثار ایشان از لحاظ فرم و محتوا می­گردد، در­حالی­که بسیاری از هنرمندان برجسته گذشته خصوصاً در دو قرن اخیر به ­جز رشته اصلی فعالیت هنری خود، در سایر رشته­ های هنری مرتبط نیز شناخت کافی و مهارتی درخور داشته­ اند.

«کانون شعر و موسیقی تهران» عنوان یک سلسله نشست­ های هفتگی است که از سال 1388 با موضوع پیوند شعر با سایر رشته ­های هنری خصوصاً موسیقی و خوشنویسی و بررسی تأثیرات آنها بر روی­ هم آغاز گردیده است. این سلسله نشست­ها بامحوریت استاد سهیل محمودی و حضور هنرمندان برجسته رشته­ های مختلف هنری و پژوهشگران و اهالی فرهنگ و هنر برگزار می­گردد. از هنرمندان برجسته شرکت کننده در جلسات شعر و موسیقی تهران می­توان به هنرمندان و استادان زنده­ یاد بهرام سارنگ، زنده­ یاد حسین یوسف­ زمانی، نادر گلچین، عباس خوشدل، علی­رضا پور امید، علی اکبرپور، امیر مداح، مسعود حبیبی، علی­رضا براتیان و... در عرصه موسیقی، هنرمندان و استادان رسول مرادی، اسرافیل شیرچی، شهروز نورالهی، حمید عجمی، نبی رضی، محمدرضا میرفندرسکی و... در عرصه خوشنویسی و استاد ساعد باقری، حسن فرازمند، اکبر آزاد، فاطمه سالاروند، جواد زهتاب، محسن وطنی، ساغر شفیعی و... در عرصه شعر اشاره نمود. محل برگزاری این سلسله نشست­ها در چند سال گذشته چندین بار تغییر کرده ولی با توجه به اهمیت و ضرورت برگزاری آن و رسالت انجمن شاعران ایران از سال 1391، کانون شعر و موسیقی تهران به­عنوان زیر­مجموعه انجمن شاعران فعالیت خود را پی گرفته ­است. در جلسات کانون شعر و موسیقی تهرن علاوه بر ارائه آثار هنری و نقد و بررسی آنها تا به­ حال برای بسیاری از مفاخر ادبی و هنری گذشته ایران و یا هنرمندان برجسته معاصر نیز مراسم بزرگداشت برگزار شده است.

هم ­اکنون، صدها انجمن ادبی با گرایش­ ها و سلیقه­ های مختلف در سراسر شهر تهران به­ صورت هفتگی یا ماهانه برگزار می­شود، کانون شعر و موسیقی تهران با توجه به جایگاهی که در بین هنرمندان مختلف پیدا کرده ­است، می­تواند به عنوان گروه مرجع این انجمن­ های ادبی و با هدف سیاست­گذاری و ایجاد ارتباط­ های فکری و تشکیلاتی در بین آنها نیز به ایفای نقش بپردازد که این مهم در برنامه­ های آتی این کانون نیز قرار گرفته است. ادامه برگزاری کانون شعر و موسیقی تهران و توسعه ابعاد فعالیت آن قطعاً می­تواند موجبات تعالی شعر معاصر و سایر رشته­ های هنری را در تهران و سراسر کشور فراهم آورد.


» نظرات
- ۰۴ دى ۱۳۹۶ ۰۷:۳۵
با سلام
خوشحالم که به جمع شما دوستان پیوسته ام. امیدوارم این جلسات همیشه پابرجا باشد .
تشکر
- ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۱۶
با سلام
بسیار خوشحالم که به عنوان شاگردی تازه وارد در خدمت بزرگان شعر و ادب پارسی باشم و از راهنمائی و هدایت این بزرگواران استفاده نمایم
- ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۲۵
به نام حق که نامش بس بلند است

برای جان عاشق چون کمند است

سپس عرض سلام و صد تهیِت

به استادان خوب و پاک نیّت

منم خوشحالم از این آشنایی

خدا قسمت نفرماید جدایی
- ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۲۸
کنم اصلاح آن بیت دوم را

تهیّت را بخوان با فتحه آقا(لطفا)