افزایش سایز قلم | کاهش سایز قلم
:  
:  
:   ۰۰:۰۰
:  

کنگره سراسری سالانه شعر فاطمی

شعر فارسی از دیرباز با ستایش اهل بیت علیهم السلام و تجلیل عظمت جایگاه ایشان همراه بوده به طوری که همواره مراسمات مذهبی ایران نیز با سرایش اشعاری برای بزرگداشت مقام این ذوات مقدس (ع) همراه بوده و هست، به همین سبب ادبیات آیینی به عنوان یکی از حوزه های معنایی ادبیات فارسی جایگاه ویژه ای دارد و شناخت، بررسی و نقد تخصصی این حوزه امری مهم و ضروری به نظر می رسد. بر خلاف میراث کهن ادبیات آیینی که غالباً ازنظر ادبی آثاری فاخر و برجسته به شمار می آیند، بخش عمده ای از اشعار آیینی سروده شده در سالیان اخیر به واسطه مخاطب زدگی شاعران این حوزه و نبود معیارها و داوری های تخصصی، دچار آفت هایی ازقبیل سطح پایین ادبی، استفاده از مضامین تکراری و به نوعی ابتذال در قالب و محتوا شده است. در همین راستا، انجمن شاعران ایران با توجه به رسالت خویش تصمیم گرفته است با برگزاری کنگره ها، جشنواره ها و برنامه های مختلف در حوزه شعر آیینی، اسباب تعالی سطح کیفی و ادبی این گونه از شعر را فراهم آورد، گنگره شعر فاطمی نیز گامی در این مسیر به شمار می آید.

کنگره سراسری شعر فاطمی که از سال 1390 فعالیت خود را آغاز نموده است و به صورت سالانه برگزار می شود، یک مسابقه شعر موضوعی با محوریت شخصیت، زندگی و خطبه های حضرت زهرا (سلام ا... علیها) است که توانسته است نقشی مؤثر در تعالی شعر آیینی معاصر و پشتیبانی از شاعران این حوزه داشته باشد. تا به حال در ادوار برگزار شده این کنگره، استقبال قابل توجهی ازسوی شاعران جوان و صاحب نام به عمل آمده است به گونه ای که در هر دوره صدها شعر به دبیرخانه کنگره رسیده است که عمدتاً از لحاظ ادبی دارای سطح قابل قبول و کیفیتی مطلوب بوده اند و به تصدیق داوران ادوار مختلف، غالباًانتخاب اشعار برگزیده دشوار به نظر می آید، از شاعران برگزیده دوره های پیشین کنگره می توان به فاطمه سالاروند، مهدی جهاندار، علی رضا قنبری، محسن عرب خالقی، محمدرضا طاهری و... اشاره نمود. اختتامیه کنگره شعر فاطمی نیز هر سال در ایام شهادت بانوی دوعالم، حضرت فاطمه (س)، با حضور شاعران برجسته آیینی کشور و تقدیر از شاعران برگزیده برگزار می گردد. یکی از ویژگی های ممتاز اختتامیه این کنگره، توجه و تجلیل از شاعران برجسته آیینی کشور در کنار تقدیر از شاعران جوان برگزیده است. از شاعران برجسته ادبیات آیینی کشور که تا به حال در اختتامیه کنگره شعر فاطمی از جایگاه ادبی و تلاش سالیان ایشان در این حوزه تجلیل شده است می توان زنده یاد سید حسن حسینی، استاد احمد عزیزی، استاد م.مؤید و استاد سهیل محمودی را نام برد.

با توجه به جایگاه و نقشی که اکنون کنگره شعر فاطمی در میان دلدادگان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و شاعران آیینی کشور و در مسیر تعالی ادبیات آیینی پیدا کرده است، برنامه ریزی جدی و مستمر برای ادامه برگزاری سالانه و توسعه ابعاد این کنگره، یکی از برنامه های اصلی انجمن شاعران ایران به شمار می رود.