افزایش سایز قلم | کاهش سایز قلم
۲۶ امرداد ۱۳۹۳
بزرگداشت استاد مشفق کاشانی در انجمن شاعران ایران شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳
آیین پاسداشت استاد «عباس کی منش» معروف به «مشفق کاشانی» به عنوان «شب مشفق» در عصر بیست و سوم مردادماه، همزمان با زادروز وی در محل انجمن شاعران ایران برگزار شد.
به گزارش ایلنا در این مراسم «سهیل محمودی» پس از سرودن شعری از آثار مشفق کاشانی گفت: استاد کاشانی یک دوره طولانی با نسل‌های گوناگون زیسته. از پرتو بیضایی و محمدعلی ناصح که جزو اساتید او بوده اند تا استاد مهرداد اوستا، پرویز بیگی و زنده یاد قیصر امین پور تا نسلی که فرزندان او به شمار می روند.
او ادامه داد: انجمن شاعران ایران،خانه ای که استاد از بنیانگذاران آن به شمار می رود امشب میزبان دوستداران او به مناسبت پاسداشت و بزرگداشت زندگی با شکوه و هشتادونهمین زادروز بزرگ مردی تلاشگر در عرصه ادبیات و شعر فارسی است.
«فاطمه راکعی» مدیر عامل انجمن شاعران ایران نیز در این مراسم ضمن خیر مقدم به کسانی که در به دلیل ااحترام به اندیشه استاد در این محفل گرد هم آمدند افزود: امشب یکی از بزرگترین و خاطره انگیزترین شب های زندگی برای من و حضار است. چرا که استاد با خواهش فراوان پذیرفت که این مراسم به بهانه هشتاد و نهمین زادروزش در محل انجمن شاعران ایران برگزار شود.
راکعی با اشاره به اینکه شاعران جوان فارغ از جنسیت همگی طرحی را پیشنهاد کردند با عنوان «چرا همه مشفق را دوست داریم؟» ادامه داد: قطعا در یک شب نمی توانیم بگوییم که چرا مشفق را دوست داریم! فقط این را مدیون برخورد صبورانه و مهربانی های استاد هستیم.
سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات نیز با خیرمقدم به ادیبان و ادب دوستان گفت: من خود را لایق حضور و سخنرانی در این محافل نمی دانم اما وقتی شنیدم چنین مراسمی برای پاسداشت استاد مشفق برگزار شده وظیفه دانستم حضور یابم و بوسه بر دست و پیشانی این ادیب زده و بگویم ما هم شما را دوست داریم.
«افشین علا» پیام های تبریک سیدمحمد خاتمی و سید حسن خمینی که به مناسبت این شب برای استاد فرستاده شده بود را ایراد کرد.
پیام حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدحسن خمینی
پیام حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدحسن خمینی به شرح زیر است:
بی گمان کمتر ملتی در جهان، صاحب گنجینه‌ای به عظمت و سرشاری تاریخ ادبیات ایران است.
تعدد و عظمت چهره‌های درخشان در تاریخ هزار ساله ادبیات فارسی تا حدی است که گاه دیگران را به طمع دست‌اندازی و تبلیغ دروغین اختصاص داشتن نام برخی بزرگان این آب و خاک، به تاریخ و اقلیم خویش وا داشته است. بنابراین، حفظ، اعتلا و حراست از این میراث کهن،‌ وظیفه‌ای است حیاتی که پیش و بیش از همه، همت و پایمردی شاعران و ادیبان فرهیخته در همه نسل‌ها بویژه روزگار خطیر ما را می‌طلبد.
بسیار خرسندم که انجمن شاعران ایران در این مسیر درخشان، گام‌های ارزنده‌ای برداشته است.از جمله بزرگداشت استاد پیشکسوت شعر معاصر جناب آقای مشفق کاشانی که در طول عمر پربرکتشان منشاء آفرینش اشعار ناب و استوار، و نیز تربیت شاگردانی نامدار و فرهیخته بوده‌اند.
استاد مشفق علاوه بر آن که در شعر فارسی، جانشین برازنده‌ای برای بزرگان سلف خویش به شمار می‌روند، از خصایص کم نظیری چون اصالت و بزرگ‌منشی و استغنای طبع، و تواضع و فروتنی در برابر همگان نیز برخوردارند.
همدلی و همراهی این پیر فرزانه با اراده و آرمان‌های ملت بزرگ ایران و همگامی با نهضت امام راحل و شهیدان والامقام انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، از دیگر جلوه‌های ستودنی این استاد مسلم شعر روزگار ماست. از درگاه خداوند، طول عمر با عزت، سلامت و شادی برای استاد مشفق کاشانی و توفیق یکایک عزیزان حاضر در مراسم را خواستارم.
پیام حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی
متن پیام حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی به شرح زیر است:
شاعر راستین انسانیت را می‌سراید و عشق و محبت را. کیمیایی که بشریت همواره در جستجوی آن بوده است و در دوران ما دیریاب‌تر کمیاب‌تر بلکه نایاب است و شاعر راستین آنچه را نیست و باید باشد در شعر فاخر خود پاسداری می‌کند. تا اگر در عرصه عینی حیات گم شده است در ذهن و متن جان آدمیان زنده بماند . با این امید که زندگی همگان از آن سرشار گردد.
استاد بزرگوار حضرت آقای مشفق‌ کاشانی پیشکسوت نامدار شعر معاصر و صاحب درک و دردی از جنس زیبایی است و جایگاه والایی در ساحت شعر مقدس این مرز و بوم دارد. استاد مشفق را همواره در کنار مردم و نماینده آرمان و ایمان آنان دیده‌ایم و مگر نه این است که همه لحظه‌های پردلهره و سرشار از بیم و امیدی که ملت بزرگوار ما در دهه‌های اخیر از سرگذرانده است حاضر بوده است و انقلاب مردم را آنگونه که بوده و می‌باید باشد سروده است؟
استاد مشفق از دوران دفاع مقدس که بهترین فرزندان این مرز و بوم برای نگاه داشت حرمت انسان و بزرگداشت این مردم و نگاهبانی از سرزمین مقدس و انقلاب خود جانبازی می‌کردند در کنار آنان سراینده حماسه بوده است و امید و نشاط را در مدافعان عزت و ایمان و شرف تقویت کرده است و در همه حال پرده از چهره رحمانی دین خدا برگرفته است. بزرگداشت استاد مشفق بزرگداشت انسانیت، زیبایی، هنر و تعهداست. عمرش دراز و جان زیبایش سرشار از ایمان و نشاط باد.
پیام دیگر از «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که توسط «همایون امین زاده»، مشاور بخش معاونت فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی تقدیم حضار شد.پس از آن «حسین مختاباد» و «علی نژاد» برای اجرای موسیقی دعوت شدو قطعاتی را به اجرا گذاشتند.
همچنین مسجد جامعی گفت: بسیار سپاسگذارم که مجلسی آراستند به افتخار استاد مشفق که توانستم اینجا از بزرگانی چون استاد سبزواری نیز دیدن کنم. استاد ویژگی های فروانی دارد من هم به ذکر یکی دو مورد بسنده می کنم که در راستای تجربیات شخصی خودم بوده است.مسجد جامعی افزود: استاد مشفق از نسل بزرگانی است که از حوزه غیر ادب وارد عرصه ادبیات شدند. شهریار و مصدق و برخی بزرگان دیگر از همین گروه بودند. استاد هم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ریاضیات از دانشگاه تهران است. اما به کمک ادبیات آمدند و درخششان در این حوزه جلوه نمود.
وی ادامه داد: استاد مشفق پیرو همشهری اش «محتشم کاشانی» است و در این راستا ۱۲بندی را سرودند، شعری که در راستای شعر محتشم است که پس از آن در بین شاعران رواج یافت و در دوران استاد شعرهایی که در مدح اهل بیت سروده شده و یا خود استاد مشفق سروده بود جمع آوری کرد. این از مواردی است که در آثار استاد به خوبی به چشم می خورد که در سال های دور مرسوم نبود.عضو شورای شهر تهران با اشاره به سومین ویژگی مشفق کاشانی گفت: همان گونه که در پیام تبریک بزرگان به مشفق ذکر شد در حوزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نیز استاد ورود کرده و از وجه این گونه اشعار حمایت کرده است که در راستای فعالیت های وزارت ارشاد به شمار می رود .
مسجد جامعی با بیان اینکه پرونده نوعی از موسیقی و ترانه در وزارت ارشاد بسته شده بود اظهار داشت: مرحوم «مهرداد اوستا» و مشفق کاشانی در این عرصه ورود کرده و با فعالیت در شورای شعر معاونت فرهنگی وزارت ارشاد مسیر اینگونه موسیقی و ترانه را هموار کردند.مسجد جامعی ضمن آرزوی موفقیت و پایداری برای مشفق کاشانی، سخنانش را اینگونه به پایان برد: استاد با نگاهی تشویقی به جوانان اجازه دادند آثار آن ها چاپ شود و صداهای مختلف در شعر، ادبیات و موسیقی شنیده شود.
پس از آن دکتر «سید حسن امین» با اشاره به اینکه بر جلد دوم کتاب ارزشمند «خلوت انس» از آثار مشفق کاشانی مقدمه نوشته است. گفت: از این مهمتر کتابی است که به عنوان «دانشنامه منظوم ایران» از تاریخ مادها تا سال ۱۳۹۲ به ساحت مقدس استاد به نظم درآوردم.امین از فراهم شدن شرایط چند صدایی در جامعه تقدیر کرد و گفت: چنین جامه ایی مقتضی این است که از استادانی چنین، تقدیر و پاسداشت به جای آورند.
سپس «مهدی فرجی»، غزل سرای جوان با بیان قطعه شعری از استاد افزود: مشفق از دسته شاعرانی است که علاوه بر متن و نوشته در قلب و صفای باطن هم شاعرند. کسانی که از نزدیک با استاد برخورد داشتند حس می کنند که این موضوع به خانواده و شهر و زادگاه او برمی‌گردد.
این شاعر جوان با اشاره به قدرنشناسی مسئولان شهر کاشان که در این مراسم حضور نداشتند، ادامه داد: استاد به مجموعه شعر که در ۳-۲۲سالگی سروده بودم مقدمه نوشتند. که برای من افتخار بزرگیست.سپس با نوازندگی ویولون «منوچهر سهیلی» و پسرش مهیار و دکلمه «ساعد باقری» این مراسم ادامه یافت.
«علی مرادخانی»، معاون فرهنگی وزارت ارشاد ضمن ادای احترام به استاد گفت: کاشانی و اوستا در شورای شعر معاونت فرهنگی وزارت ارشاد فعالیت کردند. تمام هم و غم استاد در آن دوره این بود که مشکلات فعالان به ویژه جوانان در زمینه شعر و موسیقی برطرف شود. اشعار پاپ که از سال ۷۹ به صورت جدی تر رواج یافت، از نمونه تلاش های ایشان بود.
مرادخانی افزود: در حوزه فرهنگ و هنر هر زمان موضوع اقتصاد پیش می آید مشکلات تازه نیز سرباز می کند. هنگامی که موسیقی پاپ تازه رواج یافته بود فروش آلبوم ها گاهی به یک میلیون نسخه نیز می رسید و این موضوع شورای شعر را درگیر حاشیه می کرد. این گونه مسایل اغلب با حوصله و صبر و درایت مشفق کاشانی حل و فصل می شد.
معاون فرهنگی وزارت ارشاد در پایان افزود: تنها به عنوان یک مجری می توانم از متانت و فضایی که استاد در این زمینه به وجود آوردند قدردانی کنم.
در پایان مراسم هدایایی به رسم یادبود به استاد تقدیم شد که تعدادی شخصا تهیه گردیده بود و مابقی از جانب برخی مسئولان فرهنگی کشور همچون، وزیر ارشاد، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، محسن مومنی به نمایندگی از سازمان تبلیغات اسلامی، شورای شهر کاشان و مابقی از جانب اشخاصی چون دکتر «حجت الله سعیدی» معروف به «مهیار کاوه»، سید محمدرضا میرفندرسکی، هدیه انجمن شاعران ایران که تابلو فرش نفیسی از تصویر استاد بود به وی تقدیم کردند.
سپس مشفق کاشانی با سپاس از حضار به سخنرانی کوتاهی پرداخت: من از ژرفای جان از همه عزیزان سپاس گزارم.او ادامه داد: به عنوان شخصی که حدود ۹۰۰ سرود انقلابی و دفاع مقدس سروده و جمع آوری کرده است، آرزو دارم این سرودها در کتابی همراه با نت‌های موسیقیایی آن به چاپ برسد و در دسترس مردم قرار بگیرد.
کاشانی در پایان با اشاره به جنایت های صهیونیسم و امریکای جنایتکار و نیز مظلومیت مردم رنج کشیده غزه گفت: در عصری زندگی می کنیم که معیارها در زبان متفاوت شده است. حقوق بشر یعنی، کشتار هزاران کودک در غزه. زیر پوشش حقوق بشر چه جنایت هایی که صورت نمی گیرد و اگر در شعر من اعتراضی هست تنها از صهیونیست و امریکاست. سپس مشفق کاشانی با سرودن دو قطعه شعر تازهاش در این مراسم سخن به پایان برد.
در مراسم پاسداشت استاد مشفق کاشانی که شب بیست و سوم مردادماه همزمان با زادروز وی در محل انجمن شاعران ایران برگزار شد، افرادی چون فاطمه راکعی، عبدالحسین مختاباد، سید محمود دعایی، ساعد باقری، افشین علا، همایون امین زاده، حسین آهی،احمد مسجد جامعی، سهیل محمودی، محمد صمیمی، مصطفی جوادی، مهدی فرجی، منوچهر سهیلی، عباس تهرانی، جواد جهان آرایی، حمید سبزواری، پرویز بیگی، عباس سجادی، محسن مومنی، محمدرضا میر فندرسکی، علی مراخانی و چند تن دیگر حضور داشتند.